Enjeksiyon - İğne

 
Serum Uygulama

 
Pansuman

 
Kan Grubu Tahlili

 
Kan Alma İşlemleri

 
Kulak Delme

 
Gebelik Testi

 
Kulak Yıkama

 
 

 

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünden Ruhsatlıdır.

 
Nöbetçi Eczane

 

 

 

 
Sabim

 
Online
 
Gebelik Enfeksiyonları

Gebelik sırasında anne adayında gelişen bazı fizyolojik değişiklikler annenin sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Birçok araştırmacı gebeliği bir immün düşkünlük olarak görmektedir. Bazı enfeksiyonlar annenin sağlığını tehdit ederken bazıları da sadece bebekte ciddi sekellerle konjenital enfeksiyonlara yol açar.

Gebelikte fetüsü veya yeni doğan bebeği etkileyebilecek başlıca enfeksiyonlar TORCH ( Toxoplasma, Other, Rubella, Cytomegalovirus, Herpes ) grubu altında toplanmıştır. 
Other ( diğer ) testler içinde Sifiliz, Varisella zoster, Mumps AIDS, HBV enfeksiyonu, enterovirüsler, klamidia , listeria, parvovirüs B-19 vs. nin de bulunması önerilmektedir.

Günümüzde gebelik dönemindeki enfeksiyonların tanısı için yaygın olarak serolojik tetkikler kullanılmaktadır. Eskiden sık kullanılan kültür yöntemlerinin zaman alması, özel koşullar ve uzmanlık gerektirmesi, sensitivitesinin düşük olması nedeniyle artık pek tercih edilmemektedir. Oldukça hassas düzeyde etkenin nükleik asitlerini tesbit eden moleküler biyoloji tekniklerinin gelişmesi kültür ihtiyacını daha da azaltmıştır. Günümüzde spesifite ve sensitivitesi oldukça yüksek olan serolojik testler geliştirilmiş ,etkene spesifik IgG ve IgM antikorları ve avidite ölçümleri ön plana çıkmıştır. En sık kullanılan serolojik testler immünoassay teknikleridir.

Total antikor tesbitinden ziyade spesifik IgG ve IgM' lerin tesbiti , avidite ölçümü ve zaman içinde değişikliklerin takibi primer enfeksiyonun tanısı için büyük önem taşır. Etkenle karşılaştıktan birkaç gün-hafta sonra ilk yanıt IgM antikorlarıyla oluşur. Bu süre etkenin cinsi, miktarı,kişinin yaşı,bağışıklık yeteneği ,vs.ye göre değişkenlik gösterir. IgM cinsi antikorların antijene afinitesi düşük ancak aviditesi ( bağlanma yeteneği ) yüksektir. Antijenik uyarının devam etmesiyle IgG ve sekretuar IgA lar oluşmaya başlar. Haftalar içinde IgM pik düzeye ulaşır ve düşmeye başlar. IgG ise çok daha uzun süre yüksek düzeyde kalır. Zaman içerisinde daha spesifik bölgelere karşı gelişen antikorların aviditeside giderek artar. Zamana dayalı antikor düzeylerinin tesbiti de primer enfeksiyon tanısı için önemlidir. Pozitif bulunan antikorların 2 - 3 hafta içinde 4 kat artış göstermesi primer enfeksiyonu veya reaktivasyonu gösterir. Ancak özellikle IgM antikorlarında hatalı pozitifliklerin yüksek olması, numunenin antikorlar henüz oluşmadan alınması, bazen spesifitenin düşük olması veya teknik hata gibi nedenlerle bir tek sonuçla karar verilmemesi önerilmektedir. Serolojik testlerin dışında ayrıca antijen testleri, kültür yöntemleri ve moleküler biyolojik yöntemleriyle kesin tanıya gidilir. Serolojik testlerden günümüzde en çok immünoassay (fluoresan, radioimmün veya enzim) yöntemleri kullanılmaktadır.

Avidite testleri : Enfeksiyonun başlangıç zamanının tayininde kullanılan testlerdir. Bu testlerde; eski antikorların antijenlere daha güçlü ,yeni antikorların ise daha zayıf bağlanma özelliklerinden faydalanılır. Düşük avidite enfeksiyonun yeni, yüksek avidite ise eski olduğunun göstergesidir.

Tarih : 13.10.2017
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.
Bize Ulaşın

0 216 606 4507

PROFESYONEL SAĞLIK HİZMETİ

 
Evde İlk Yardım
 
Serum Takma İ.V
 
Damaryolu-Anjio-cut

 
Sonda Takılması
 
Kan Alma
 
Dikiş Alma
 
Kulak Yıkama
 
Kulak Delme

 
Yara Bakım Pansumanı
 
Pansuman Video

 
Oksijen & Nebul
 
Ekg Cekimi

 
Vital Bulgu Takibi
 
Refakatçi Hizmetleri

Saatlik-Günlük-Haftalık-Aylık